Modelovací pasty a práce s nimi

Modelovací reliéfní pasty představují revoluci v oblasti vizuálního umění, poskytující tvůrcům neomezené možnosti pro přidání objemu a textury do jejich děl. Tyto inovativní materiály, známé pro svou robustní konzistenci, umožňují umělcům vytvářet dynamické 3D efekty, které oživují jakýkoliv prostor – od galerií po domovy.

Akrylové modelovací pasty, vyráběné z akrylátových polymerů, vody a různých plniv, vynikají svou schopností transformovat ploché povrchy na texturované plátno plné života. Tyto pasty, které po zaschnutí vytvářejí voděodolný film, jsou ceněny pro svou dlouhotrvající stálost a schopnost zachovat tvar i po aplikaci.

Díky své flexibilitě jsou akrylové modelovací pasty snadno aplikovatelné různými technikami – od špachtlí přes štětce až po neobvyklé nástroje, které umělcům umožňují experimentovat s rozličnými texturami. Tato univerzálnost je rozšířena možností smíchání s akrylovými barvami, což umožňuje dosáhnout široké škály barevných odstínů a efektů.

pasta barevna

Nabízíme rozmanitý sortiment akrylových modelovacích past, od lehkých variant vhodných pro vrstvení až po těžké pasty ideální pro vytváření výrazných textur. Speciální přísady, jako je písek nebo mramorový prach, dále rozšiřují spektrum efektů, které mohou umělci využít k dotvoření svých děl.

Objevte naši nabídku

 • Lehká modelovací pasta: Vhodná pro techniky s důrazem na detail a texturu, lehké modelovací pasty poskytují flexibilitu a jsou ideální pro vytváření vrstvených efektů.
 • Těžká modelovací pasta: Pro umělce, kteří preferují robustní a objemné efekty, těžké modelovací pasty jsou tou správnou volbou.
 • Pískové modelovací pasty: Přidejte do svých děl přirozenou texturu a hrubost díky pastám a gelům s pískovou příměsí.
 • Speciální pasty: Pro ty, kteří hledají jedinečné efekty a textury, naše speciální pasty a gely nabízejí nevšední možnosti (gliterové, svítící, šablonové)

Praktické rady pro práci s modelovací pastou

 1. Experimentujte s nástroji: Neomezujte se pouze na tradiční nástroje. Objekte, jako jsou textilie nebo přírodniny, mohou vytvořit fascinující textury.
 2. Vrstvení: Aplikujte pastu ve vrstvách pro více dimenzionální efekt. Každou vrstvu nechte důkladně zaschnout.
 3. Zkoumejte průhlednost: Využijte průhledných vlastností některých past pro kreativní efekty.
 4. Barvící techniky: Smíchejte pasty s barvami pro získání jedinečných odstínů nebo je aplikujte na suchou pastu pro výrazné akcenty.
 5. Vytvářejte struktury: Nebojte se být odvážní ve vytváření struktur. Experimentujte s hloubkou a vzory pro unikátní výsledky.
 6. Používejte sablony: Pro precizní a opakovatelné vzory může být modelovací pasta aplikována přes šablony.
 7. Kombinujte s jinými médii: Obohaťte svá díla kombinací modelovací pasty s jinými uměleckými materiály pro multidimenzionální efekty.
 8. Dbejte na bezpečnost: Při práci s modelovacími pastami dodržujte základní bezpečnostní opatření, jako je používání ochranných rukavic a pracování ve větraných prostorách.
 9. Údržba nástrojů: Po použití důkladně očistěte všechny nástroje, aby pasta nezaschla a nezpůsobila jejich poškození.

Prozkoumejte možnosti, které modelovací pasty nabízí, a objevte nové dimenze své kreativity. Ať už jste začínající umělec nebo zkušený profesionál, modelovací pasty vám otevřou dveře k nekonečným možnostem tvorby.

pasta bílá 3D

1. Příprava povrchu

 • Vyberte vhodný povrch: Modelovací pasty lze aplikovat na širokou škálu povrchů, včetně plátna, dřeva, papíru a dalších. Ujistěte se, že váš povrch je čistý a suchý.
 • Základní nátěr (nepovinný): Pro lepší přilnavost a uniformitu můžete povrch nejprve pokrýt základním nátěrem, například gesso.

2. Výběr nástrojů

 • Shromážděte potřebné nástroje: K aplikaci a modelování pasty můžete použít širokou škálu nástrojů, včetně špachtlí, štětců, hřebíků, šroubů, houbiček, a dokonce i vašich prstů.

3. Aplikace pasty

 • Nanášení pasty: Pomocí vybraného nástroje aplikujte modelovací pastu na povrch. Můžete ji rozetřít rovnoměrně pro hladký efekt nebo nanést nerovnoměrně pro vytvoření textury.
 • Experimentujte s texturou: Zatímco je pasta ještě vlhká, použijte různé nástroje a techniky pro vytvoření požadované textury. Můžete vytvořit vše od jemných linii po hrubé struktury.

4. Vrstvení

 • Vrstvení pasty: Pro hlubší a komplexnější textury můžete nanést více vrstev pasty. Mezi aplikacemi nechte každou vrstvu řádně zaschnout.

5. Sušení

 • Sušení: Doba sušení může být různá v závislosti na tloušťce a složení pasty. Některé pasty mohou vyžadovat několik hodin, zatímco jiné, zvláště ty silnější vrstvy, mohou potřebovat až několik dní.

6. Malování a barvení

 • Barvení pasty: Po úplném zaschnutí můžete pastu pomalovat. Akrylové barvy jsou obvykle nejlepší volbou pro barvení modelovacích past, ale můžete experimentovat i s jinými typy médií.

7. Finální úpravy

 • Ochranný lak: Pro zvýšení odolnosti a trvanlivosti vašeho díla můžete aplikovat vrstvu ochranného laku.
 • Uchování: Po dokončení a úplném zaschnutí uchovávejte své dílo na suchém a bezpečném místě.

struktura

Tipy a triky

 • Používejte šablony: Pro precizní a opakovatelné vzory lze modelovací pastu aplikovat skrze šablony.
 • Kombinace médií: Nebojte se kombinovat modelovací pasty s jinými uměleckými materiály, jako jsou tuše , pastely nebo dokonce digitální prvky, pro dosažení jedinečných efektů.
 • Ochrana a čištění: Při práci s pastami používejte ochranné rukavice a po dokončení práce řádně vyčistěte všechny použité nástroje a materiály.

Pamatujte, že klíčem k úspěchu je experimentování a průzkum různých technik a materiálů. Modelovací pasty nabízí nekonečné možnosti pro kreativní vyjádření, takže neváhejte a pusťte se do tvorby! 

Náš tip: pokud se vám z počátku nechce investovat do těchto past, můžete si vyrobit pastu doma! Více informací najdete zde v tomto blogu

Nebojte se tvořit! 

Váš tým Malovaného kamínku